Temizle
kapat
Online İşlemler
Temizle
kapat

Haber ve Duyuru Detay

12 Aralık 2016

SCADA İLE BAŞKENT ELEKTRİK ŞEBEKESİ DAHA AKILLI

Başkent EDAŞ, Ankara, Zonguldak, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çankırı ve Kırıkkale'de sürdürülebilir ve kaliteli enerji arzı sağlamak için, akıllı şebeke projelerini hayata geçirmeye devam ediyor. Kontrol ve Veri Toplama Sistemi SCADA ile 873 nokta uzaktan izlenerek anlık olarak takip ve kontrol ediyor.

2010 yılında 115 merkezde kullanılmaya başlanan SCADA ile bugün 873 Merkez izlenip 4.000 civarında ana elektrik dağıtım hattı izlenerek kumanda edilebiliyor. SCADA sistemi ile orta gerilim elektrik şebekesindeki kesintilerden haberdar olunarak arızlara en kısa sürede müdahale ediliyor.

KESİNTİ SÜRESİ 4'TE 1 ORANINDA AZALDI

Şebeke işletimi ve yönetiminde yeniliklere imza atan BAŞKENT EDAŞ, SCADA sistemi ile orta gerilim kesintilerinden anında haberdar olup enerjisiz kalan bölgeyi en kısa sürede enerji sağlayarak elektrik kesintilerini minumuma indiriyor. Aynı zamanda sistemin yük dengesi kontrol edilerek arızaların önceden önlenmesi ve yatırımlara yön verilerek müşteriler daha iyi hizmet sağlayacak şebeke altyapılarına kavuşturuluyor.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇİN OLUMLU ETKİ

​SCADA Projesi ile sahada manuel olarak yapılan bir çok işlem artık uzaktan müdahale edilerek hem sürdürülebilir enerji sağlanmasına katkı sağlıyor, hem de otomasyon ile iş sağlığı ve güvenliği konusunda iyileştirme sağlıyor.

Yükleniyor

yükleniyor