Temizle
kapat
Online İşlemler
Temizle
kapat

Haber ve Duyuru Detay

01 Şubat 2021

Başkent EDAŞ Kastamonu’daki afette yaşadığı tecrübeleri masaya yatırdı

Başkent EDAŞ yöneticileri geçen ay Kastamonu'da yaşanan yoğun kar yağışı ve fırtınada görev yapan mühendisler ve saha ekipleri ile bir araya gelerek afet süresince edinilen tecrübeleri değerlendirdi. Saha ekiplerinden gelen geri bildirimler şirket yöneticilerince not alınarak benzer problemlerin çok daha hızlı şekilde üstesinden gelinebilmesi için alınacak tedbirler masaya yatırıldı

Başkent Elektrik Dağıtım AŞ (Başkent EDAŞ) yöneticileri ile saha ekipleri geçen ay Kastamonu'nun sahil ilçelerinde etkili olan yoğun fırtına ve kar yağışı kaynaklı elektrik kesintileri süresince verilen mücadelede elde edilen tecrübeleri değerlendirmek üzere, Kastamonu Dağıtım Operasyonları Müdürlüğü'nün toplantı salonunda bir araya geldi.

Toplantıya, Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Süleyman Samsa, Saha Operasyonları Grup Direktörü Oğuzhan Özsürekçi, Başkent Dağıtım Direktörü Cuma Küçük, Başkent Kuzey Dağıtım Operasyonları Bölge Müdürü Mehmet Cemal Amucaoğlu, Kastamonu Dağıtım Operasyonları Müdürü Ramazan İşaret'in yanı sıra şirketin afet süresince özveriyle mücadele eden tüm mühendis ve saha ekipleri katıldı.

Şirket yöneticileri, benzer meteorolojik koşulların yaşandığı ve ilin bazı bölgelerine bir ayı aşkın süre enerji verilemeyen 2011'deki afete kıyasla, 5 ila 6 günde arızaların giderilmesi nedeniyle Başkent EDAŞ ekiplerine teşekkürlerini iletirken, saha ekipleri ile mühendislerin edindiği tecrübeleri dinledi ve geribildirimleri detaylı şekilde not aldı.

Yoğun kar nedeniyle oluşan arızaların daha hızlı tespitinde kullanılan kar araçlarının çeşitlendirilmesi ve çoğaltılması kararlaştırılan toplantıda, fırtına nedeniyle kopan hat ve yıkılan direklerin hasar sebepleri detaylıca masaya yatırılarak, benzer olayların tekrarlanmaması için yapılacak yatırımlar değerlendirildi.

Ayrıca enerji hatlarının yakınında bulunan ve hatların üzerine devrilerek kesintiye neden olan ağaçların budanması konusunda yerel otoriteler ve halkla geliştirilebilecek iş birliği olanakları konuşuldu

İHA kullanımının artırılması kararı

Başkent EDAŞ ekipleri enerji nakil hatlarının geçtiği yüksek dağlık kesimlerde, arıza tespitinin derin kar nedeniyle yapılamadığı bölgelerde İnsansız Hava Araçları (İHA) kullanmıştı. İHA ile yapılan tespitlerin müdahaleyi hızlandırdığı tespiti paylaşılan toplantıda, şirketin envanterindeki İHA çeşit ve sayısının artırılması yönünde karar alındı.

Kastamonu'nun sahil ilçelerinde 15 Şubat'tan itibaren etkili olan çok yoğun kar yağışı ve hızı saatte 100 kilometreye ulaşan kuvvetli fırtına nedeniyle elektrik nakil hatları zarar gördü.

Başkent EDAŞ ekipleri meteorolojik tahminler neticesinde yapılan hazırlıklar, bölgede stratejik noktalara depolanan malzeme ve teyakkuza geçirilen diğer bölgelerdeki saha ekipleriyle birlikte, arızaların giderilmesi için yoğun mücadele vererek, enerjinin tekrar verilmesini sağladı.

Yükleniyor

yükleniyor